Povelja o fer kulturi: Globalna nastojanja, lokalne prakse

Početkom septembra lansirana je Povelja o pravičnoj kulturi kroz participativni proces koji je inicirala i koordinirala Nemačka kancelarija za saradnju sa Unekom. Ova povelja daje okvir i definiše principe fer prakse koje bi trebalo adaptirati i implementirati u raznim državama kako bi se osigurao pravičan i održiv razvoj kreativnog sektora. Ovi princpi utiču na novo oblikovanje kulturne politike, naročito u njenom ekonomskom delu.

Pre četiri godine u okviru Radne grupe za fer praksu pokrenuta je inicijativa za definisanje i implementaciju fer prakse na nacionalnom nivou, kroz perspektivu kulturne politike, kao i na nivou profesionalnih standarda na umetničkom tržištu. Šta je okvir za fer praksu predviđao? Kako je inoviran?  Koji su izazovi u njegovoj implementaciji? Koja su moguća rešenja u narednom periodu?

Razgovor će pružiti uvide u aktuelnosti fer prakse na globalnom nivou, zašto je ova povelja usvojena, kako se njeni principi mogu lokalizovati i na koji način će oni oblikovati ekonomske instrumente kulturne politike u budućnosti. Posebna pažnja biće posvećena nalazima Radne grupe za fer praksu, nastojanjima da se ona uvede u domaću praksu, kao i rešenjima koja treba implementirati u nastupajućem periodu kako bi se osigurao kvalitetan, pravičan i održiv razvoj kreativnog sektora, i obezbedio bolji materijalni i profesionalni položaj umetnika i kreativaca.

U razgovoru učestvuju: dr Hristina Mikić, prof. finansija i kreativne ekonomije i direktorka R&D u Institut za kreativno preduzetništvo i inovacije, dr Aleksandrija Ajduković, prof. fotografije i bivša koordinatorka grupe za fer praksu, Bojana Lukić samostalna umetnica i bivša članica grupe za fer praksu i mr Miodrag Vargić, samostalni umetnik i bivši član grupe za fer praksu.

Live streaming razgovora 30.12.2024. od 15h na FB i youtube stranici Instituta.