Glassmaking Tradition meets Innovation
Projekat ima za cilj da razvije originalnu metodologiju za zelenu i digitalnu transformaciju kreativnih praksi u obradi stakla i ponudi potpuno nove alate – kalkulator ugljeničnog otiska i katalog sa 30 poslovnih ideja za rad u staklu i kreativno preduzetništvo koje se baziraju na principima cirkularne ekonomije. Ovi alati prilagođeni zelenoj paradigmi pomoćiće umetnicima i zanatlijama koji rade sa staklom da budu ekološki odgovorni i opremljeni za ručnu proizvodnju bez ugljeničnog otiska
Projekt će kreirati napredne alate za „pametnu“ kreativnu proizvodnju stakla – softver za „gamifikaciju“ obrade stakla kako bi se promenio pristup u kreativnoj proizvodnji stakla – tako da se transfer znanja i određene faze ručne proizvodnje mogu odvijati virtuelno, beskonačno modifikovati, deliti, zajednički kreirati, standardizovati u fizičkoj proizvodnji ili predstaviti u galerijama metaverzuma i drugim virtuelnim i kombinovanim okruženjima. Radovi sa 3 eksperimentalne Laboratorije za kreativno staklo, u kojima će se testirati ovi novi alati, rezultiraće završnom izložbom u Ljubljani, kao i putujućim izložbama nakon završetka projekta.

Rezultati ovog projekta kreiraće okvir za efikasniju zelenu tranziciju evropske proizvodnje ručnog stakla.
Odgovarajući na specifične izazove rada sa staklom kao materijalom čije oblikovanje ne samo da utiče na prirodnu sredinu već i generiše visoke troškove (naročito izrade prototopa) i ograničava umetnički i kreativni izraz, projekat će kreirati napredne alate za „pametnu“ kreativnu proizvodnju stakla. Softver za „gamifikaciju“ obrade stakla, koji će projekat razviti, počeće da menja pristup kreativnoj proizvodnji stakla – tako da se transfer znanja i određene faze ručne proizvodnje mogu odvijati virtuelno, beskonačno modifikovati, deliti, zajednički kreirati, standardizovati u fizičkoj proizvodnji ili predstaviti u galerijama metaverzuma i drugim virtuelnim i kombinovanim okruženjima.
Inspirisani elementima nasleđa staklarstva i promovisanjem njihove digitalne revitalizacije, projekat će raziviti nove modele očuvanja znanja i praksi u staklarstvu, povezujući ih sa savremenim kreativnim procesima i inovacijama.
Rezultati našeg projekta biće testirani u tri Creative Glass LAB-a za obradu stakla (u Ljubljani, Fensmarku i Paraćinu), gde će grupa evropskih umetnika i kreativnih preduzetnika u oblasti staklarstva imati priliku da u posebno prilagođenim uslovima eksperimentiše i realizuje 12 novih umetničkih dela u staklu.

Partneri na projektu: Institut za kreativno preduzetništvo i inovacije, Paraćin – Inicijativa Kreativno staklo Srbije, Centar Rog, Ljubljana, FREN, Beograd i Museum Sydøstdanmark – Holmegaard Værk, Fensmark.
Projekat je sufinansiran sredstvima Evropske unije
Trajanje projekta: 2024-2027.
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.
